Ekologia  »  Aktualności  »  Physalia - pływające centrum ekologiczne
Physalia - pływające centrum ekologiczne

Physalia - pływające centrum ekologiczne

Ponad miliard ludzi nie ma żadnego dostępu do wody pitnej. Trzy tysiące ludzi umiera codziennie po spożyciu zanieczyszczonej wody. Wiele organizacji pozarządowych, jak również PNUD (Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju) toczy walkę o ideę, iż woda jest dobrem wspólnym.

Nawet biorąc pod uwagę wzrost ludności na świecie (9200000000 w 2050 zgodnie z ONZ), ilości wody pitnej dostępnej na powierzchni to 40 000 km3 rocznie. A na całym świecie zużywa się obecnie tylko 5500 km3 wody (z czego 70% dla rolnictwa, dla przemysłu o 20% i 10% w odniesieniu do krajowego zużycia). W 2009 r. ministrowie 120 krajów, naukowcy i ekolodzy uczestniczyli w Stambule w Światowym Forum Wody w celu zbadania sposobów uniknięcia kryzysu wodnego, który zgodnie z informacjami ONZ i Światowej Rady Wody, obejmie około 50% populacji na całym świecie w 2030 roku.

Zainspirowało to wybitnego belgijskiego architekta - Vincenta Callebauta - do stworzenia niezwykłego projektu architektonicznego - Physalia. Physalia to połączenie statku, muzeum, centrum wiedzy i centrum rozrywki. Prototyp ma na celu zaspokojenie potrzeby wzajemnej wymiany wiedzy w zakresie zrównoważonego zarządzania zasobami wodnymi. Jej ekologicznym zadaniem będzie oczyszczanie brudnej wody i uzdatnianie jej do picia, co ma mieć miejsce w trakcie przemierzania przez Physalię rzecznych szlaków Europy. Koncept zakłada pozyskiwanie wyłącznie solarnej i wodnej energii. Turbiny zamontowane pod kadłubem statku zamienią ruch płynącej wody na energię elektryczną, tak samo, jak pozyskaną przez umieszczenie na dachu paneli słonecznych, energię słoneczną. Ponadto dach poza pozyskiwaniem energii, będzie również miejscem hodowli roślin, które będą również brały udział w oczyszczaniu rzeki.
Praktyczne korzyści to tylko część zalet Physalii. Ma także ona pełnić rolę centrum wiedzy o wodnych ekosystemach. Na pokładzie znajdzie się więc laboratorium dla specjalistów i szereg multimedialnych sal, gdzie wyniki swych badań zaprezentują tym, którzy centrum postanowią odwiedzić. Na poszerzaniu wiedzy się nie skończy - znaleźć ma się również miejsce dla klubów i innych, nastawionych na rozrywkę, lokali.



źródło: vincent.callebaut.org

Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

Physalia - pływające centrum ekologiczne