Ekologia  »  Auta elektryczne  »  Gordon Murrary ujawnił swoje nowe dzieło - Radical T.27 Electric City Car
T.27 - auto elektryczne by Gordon Murray

Gordon Murrary ujawnił swoje nowe dzieło - Radical T.27 Electric City Car

2011-06-30 - A. Miklewska     Tagi: Samochody elektryczne, Auta elektryczne, Eko, Elektryczne, Gordon Murrary, T.27
Gordon Murray zaprojektował między innymi samochody Formuły 1 oraz supersamochód McLaren F1, który w swoim czasie był najszybszym autem na świecie. Jednak czas biegnie nieubłaganie i gusta się zmieniają, Murray zainteresował się obecnie tematem stworzenia niepowtarzalnego, miejskiego samochodu. Firma Gordon Murray Design zaprezentowała w Londynie, swój najnowszy, ultra kompaktowy, miejski samochód - T.27. Projekt ten został ukończony w zaledwie 17 miesięcy (od koncepcji do prototypu), włączając to stworzenie nowej elektrycznej jednostki napędowej przez firmę Zytek Automotive Ltd. Cały projekt kosztował ok. £9.000.000, z czego połowę przekazał brytyjski rząd. Celem Murray'a było stworzenie zupełnie nowego rodzaju samochodu. Takiego, który rozwiązałby problem emisji CO2, zatłoczenia miast, miejsc parkingowych, a na dodatek kosztowałby niewiele. Projektant opatentował nowy proces produkcji, zwany iStream, który pozwala na tworzenie lekkich i bezpiecznych konstrukcji dla miejskich samochodów.
Gordon Murray: "Lekkość jest najpotężniejszym narzędziem, jakie mamy w naszym arsenale walki z emisją spalin i zużyciem paliwa. Dotyczy to wszystkich samochodów, zwłaszcza elektrycznych, ponieważ lekki samochód oznacza lekki akumulator, zwiększa to poziom bezpieczeństwa i zmniejsza drastycznie cenę samego auta."T.27 dostał pierwszą klasę w teście EuroNCAP. Zderzenie przy prędkości 50 km/h potwierdziło integralność obudowy.

Gordon Murray twierdzi, że T.27 to najbardziej ekonomiczne auto wśród pojazdów elektrycznych: na km, zużywa 29% mniej energii niż Smart EV, 36% mniej energii niż Mitsubishi iMiEV i aż 86% mniej energii niż Mini-E.

T.27 ma 2,5 m długości, 1,3 m szerokości i 1,6 m wysokości. Waży zaledwie 680 kg (łącznie z akumulatorem), może jechać z prędkością 105 km/h i rozpędza się od 0 do 100 km/h w mniej niż 15 sekund.

Firma rozmawia już z różnymi producentami samochodów na temat uruchomienia produkcji. Auto zadebiutuje 5 listopada podczas RAC Future Car Challenge.źródło: carscoop

Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

Gordon Murrary ujawnił swoje nowe dzieło - Radical T.27 Electric City Car

Newsletter
Galerie zdjęć