Ekologia  »  Aktualności  »  Samolot z napędem słonecznym Solar Impulse - eksperymentalny lot
Solar Impuls nocny lot 2010

Samolot z napędem słonecznym Solar Impulse - eksperymentalny lot

Napędzany energią słoneczną samolot Solar Impulse, który wystartował rano 7 lipca br. z bazy w Szwajcarii, wylądował bezpiecznie po rekordowym, 26-godzinnym locie. Była to próba przed ostatecznym celem - okrążeniem kuli ziemskiej.

Solar Impulse wystartował 7 lipca br. o godz. 6.51 czasu lokalnego z prędkością 35 km/h z bazy wojskowej Payerne, na zachodzie Szwajcarii, przy bezchmurnym niebie. Maszyna wylądowała o godz. 9:00 w bazie w Payerne, około 30 km na południowy zachód od Berna. 12 tys. ogniw słonecznych w samolocie zdołało zmagazynować w ciągu dnia wystarczającą ilość energii, by kontynuować lot nocą. Prototyp pilotowany przez Szwajcara - Andre Borscherbga (byłego pilota myśliwców) - leciał z prędkością 50 km na godzinę, a maksymalna wysokość lotu wynosiła 8700 metrów.

Solar Impulse, zaprojektowany przez Bertranda Piccarda, jest potężnym szybowcem napędzanym 4 silnikami elektrycznymi, o rozpiętości skrzydeł 80 metrów i ważącym 1600 kg. Jego górna część płatów i kadłuba oraz centropłat są pokryte dwunastoma tysiącami ogniw słonecznych, przekazujących energię elektryczną do lekkich akumulatorów znajdujących się w kadłubie maszyny. Swój pierwszy - trwający półtorej godziny lot -  odbył 7 kwietnia br. Był to pierwszy z serii lotów próbnych, które mają zakończyć się w ciągu 3 lat lotem dookoła świata. Piccard w wywiadzie udzielonym dla TV CNN powiedział, że maszyny w rodzaju Solar Impulse mogą w przyszłości pełnić rolę "latających obserwatoriów" meteorologicznych i naukowych, w wersjach bezpilotowych. Będą bowiem mogły przebywać na dużych wysokościach w powietrzu przez "całe tygodnie". Pilot uważa także, że mogą one być także "idealnymi maszynami wycieczkowymi i małego transportu" na duże odległości, jako praktycznie nie emitujące gazów cieplarnianych.źródło: solarimpuls.com

Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

Samolot z napędem słonecznym Solar Impulse - eksperymentalny lot